Eesti uudised

Isadepäeva tragöödia tipphotellis

SL Õhtuleht 13.11.2000, 00:00

Tartu külje all asuva Luunja valla majandusjuht Raivo Tarik, 39, pikutas Barclay hotelli kahekohalises numbris üksinda voodis, kui naispolitseinik ukse taga toateenijat mängis. Kui kiirreageerija ukse varuvõtmega avas, kõlas surmapauk.

Raivo Tarikut nähti tööpostil viimati reede lõunal. “Tavaline olek. Mitte millestki ei saanud aru, et midagi oleks lahti,” mäletab vallavanem Aare Songe. Tema iseloomustuse järgi oli nõunik “oma asja tundev, seltskondlik ja abivalmis”.

Tartu piiril paneelmajas neljatoalist korterit evinud majandusnõunik lahkus laupäeval teadmata suunas. Nagu hiljem välja tuli, võttis ta endale valenime all linnas Barclay hotellis toa. Laupäeval hakkas Tarik sealt lähedastele ning töökaaslastele mobiiliga SMS-sõnumeid saatma. Mõnel puhul koosnesid need kõigest kahest sõnast: “Anna andeks.”

“Hommikul veidi enne ühtteist tegi telefon piiksu. Vaatan, Raivolt on sõnum. Mis andeks? Mille eest andeks? Millestki ei saanud aru,” meenutab masendatud töökaaslane. Mitmele mobiiltelefonile lendas teade, et selle saatja on tapnud kaks inimest. Hiljem, et juba kolm.

Auto reetis pelgupaiga

Paanikas abikaasa ja tema vend leidsid sedaaegu Ihaste suvilast Raivo Tariku passi ning hüvastijätukirja, mis politsei andmetel “viitas suitsiidimõtetele”.

Omaksed üritasid kirja jätjat ja sõnumite saatjat tulutult leida. Alles õhtul kell pool kuus avastas politsei südalinnas Barclay hotelli lähedal parklas sinise Ford Sierra, mille vallavalitsus oli andnud majandusnõuniku kasutada.

Hotellinäitsik, kes üksinda saabunud mehele oli tuppa kaaviari ja napsi serveerinud, tundis Tariku passipildilt ära: “Jah, ta on siin. Kaheline tuba viiendal korrusel.”

Kiirreageerijad akna taga

“See ei olnud politseioperatsioon, vaid oludest tingitud konkreetne tegevus,” hindab Tartu politsei pressiesindaja Peeter Rehema järgnenud pooltteist tundi. Oletatavat kuritegu tõkestama või oletatavat kurjategijat kinni pidama - “taustauuringust sai selgeks, et depressiivselt käituja võib olla ohtlik” - asus kümmekond politseinikku, teiste seas kiirreageerijad ja Tartu politseiprefekt Raivo Palu.

Hotelli naaberhoone, Kapitali maja ümber tekkinud päästeteenistuse autode kohta ütleb Rehema: “Ühtpidi kokkusattumus, aga teistpidi võis neid ka teatud etapil vaja minna.”

Tariku üüritud hotellitoa aknad polnud mitte tänava poole, vaid õuele, Toomemäe poole. Julgestuseks kolleegi abi ja nööri kasutades laskus üks kiirreageerijaid hotellitoa akna taha ja tegi sisse piiludes kindlaks, et otsitav lamab voodis, vasakus käes sigaret ja paremas mobiiltelefon.

Ühendust läbirääkimisteks ei õnnestunud voodispikutajaga saada. Tarik pruukis telefoni vaid sõnumite saatmiseks ja vastas ainult talle sobinud kõnedele. “Oleksin ma kõigest teadnud ja ta toru otsa saanud, oleksin ta kindlasti ümber veennud,” arvas Tariku sõber eile tagantjärele.

Kõik lõppes kahe sekundiga

Politsei hotellielanikke ei evakueerinud, sest “me ei tahtnud tagaotsitavale sagimisega märku anda”. Kui teisel aknastpiilumisel oli kindlaks tehtud, et Tarik pikutab endiselt voodis, koputas toauksele naispolitseinik ja ütles, et on toateenija ning tahab koristama tulla. Samas avasid kiirreageerijad varuvõtmega ukse ja tungisid tuppa.

“Võtme keeramisest kuni pauguni ja veendumuseni, et mees on jõudnud endale kuuli pähe lasta, kulus kaks sekundit,” resümeerib politsei pressiesindaja.

Püstolikuul sisenes pähe paremalt poolt, otse kõrva kohalt. Kuigi ajuvigastus oli ränk, pidas mehe süda veel vastu. Kiir-abi jõudis enesetapja hotelli tagaukse kaudu Maarjamõisa haiglassegi toimetada, aga see oli ka kõik.

Salapärane püstol TT

Nagu politsei pole varem Raivo Tariku nimelise kodanikuga kokku puutunud, nii oli neile uudis ka tema kõrvalt leitud vanem Vene püstol TT, palgamõrvarite lemmikrelv.

“Relvaluba Raivo Tarikul pole ja püstol on registreerimata. Tõenäoliselt oli ei tea kust pärit püstol voodis seina ja padja vahel, sellepärast seda aknast piiludes ei märgatud,” ütles Rehema.

Samamoodi jäid töökaaslastel ja sõpradel märkamata Tariku võimalikud elumured. “Alati rahulik, hoolitsetud ja korrektne. Käis pika mantliga nagu mõni linnapea. Tõeline härrasmees,” meenutab üks.

“Väga paljudes asjades tark. Uhke ja põhimõtetes kindel. Kui midagi tahtis, siis selle ka sai,” meenutab teine ja lisab: “Sellepärast polnud mõtet temaga ka kunagi vaielda, sest enne ta ei jätnud, kui tema peale jäi.”

Nõunik valla rahakoti kallal?

Töökaaslase väitel seisis TPI lõpetanud majandusnõuniku õlul edukalt kogu koduvalla majandamine. Vallavanem Songe sõnastuses kõlab see nii: “Tegeles kõigi majandusasjadega alates lepingute sõlmimisest ja lõpetades maksude laekumise kontrollimisega.”

Reede ennelõunal avastati valla arvutist, et just viimasega on midagi viltu. Oma allikatele toetudes väidab politsei: “Raivo Tarik lahkus kodust, kuna oli teada saanud, et valla juhtkond kahtlustab teda lohakas ümberkäimises valla rahaga.”

Teadja sõnul oli majandusnõunik ligi 200 000 krooni ük-sikisiku tulumaksu kandnud valele (isiklikule?) arvele. Vallavanem: “Ma ei taha seda kommenteerida, kuna olin reedel vähe majas ja mina isiklikult pole midagi avastanud.”

Võlad või väljapressimise ohver?

Reedel ei teinud vallamajas keegi majandusnõunikuga rahapahandusest juttu. “Ta on mitmetes nõukogudes liige. Kui ta lõuna ajal kadus, mõtlesime, et läks asju ajama ja et küll esmapäeval saab küsitud, mis või kes,” seletas töökaaslane. “Aga nähtavasti ta ikkagi teadis või aimas, et midagi on välja tulnud.”

Kolme lapse (noorem poeg on kuuene) hoolitseva isa surmast jahmunud inimeste peas on segased mõtted: “Paarisaja tuhande pärast endalt elu võtta? Võib-olla tahtis ta selle rahaga kedagi aidata? Võib-olla tekkis tal mõni ootamatu võlg? Äkki langes hoopis väljapressijate ohvriks?”

Mõrtsukat temast küll polnud

Hotellitoast saadetud mobiilisõnumitesse, mis rääkisid inimeste tapmisest, suhtutakse aga ühtmoodi: “Ilmselt meeltesegadus. Ükskõik mis muud, aga mõrtsukat Raivost küll polnud.”

Politsei pressiesindaja, kes valdab informatsiooni, mida ta jagada ei tohi, pole selles nähtavasti kindel: “Siiani (eile pärastlõuna - toim.) pole meil laipade kohta ühtegi kinnitust. Aga midagi ei saa välistada.”

Tänaseks uurija juurde kutsutud vallavanem tahtis eile majandusnõuniku kasutuses olnud vallale kuuluvat Fordi politseilt kätte saada, kuid ei antud. Öeldi, et auto on uurimise all. Fordi reedel veel terve olnud parem esiaken on katki, klaasikillud põrandal ja istmel vaip, mida vallavanem pole seal varem näinud.

Tasumiseks helistage

Kõne tuleb teha 60 sekundi jooksul.
Hind: 3,00 €, Teenustasu 0,32 €
Kokku: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Tasumiseks kinnita ost

Kinnitan ostu: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Ost ebaõnnestus
Proovi uuesti

Päevapilet ostetud