Raha

KAHJU: entsüklopeedia põhjustas TEA kirjastuse majandusraskused

Õhtuleht.ee 20.01.2016, 17:19

TEA Kirjastus AS esitas täna kohtule saneerimisavalduse, et saada võimalus ettevõtte maksevõime taastamiseks ja äritegevuse jätkusuutlikkuse tagamiseks. Ettevõte on tööandjaks ligi 130-le inimesele, kellest üle 60 töötab põhikohaga, ülejäänud muudel lepingulistel alustel.

TEA kirjastuse saneerimisvajadus tuleneb mitme halva asjaolu kokkulangemisest. "TEA entsüklopeedia“ ilmumahakkamisele 2008. aasta sügisel järgnes kohe pöördumatu majanduskriis, mis viis juba 2009. aasta alguses ka Eesti raamatuturu kiiresse langusesse, ütles TEA Kirjastuse juhatuse esimees Silva Tomingas.

Selle tõttu jäi entsüklopeedia ettetellijate arv prognoositust oluliselt väiksemaks. Samaaegselt toimus Interneti pealetung, mis viis alla ka sõnaraamatute, vestmike ja keeleõpikute käibe. Kahanes ka keeleõpikute eksport. Raamatute käibemaksu tõus mõjutab "TEA entsüklopeedia“ väljaandmist tänini, sest lisakulud jäid kirjastaja kanda.

„Vaatamata väga pikale kirjastamiskogemusele ei osanud me kõiki neid üheaegseid negatiivseid muutusi ega nende kestvust ette näha, mistõttu püüdsime viimase võimaluseni entsüklopeedia tellijate huve arvestada. Kõigi takistuste kiuste on praeguseks välja antud 12 köidet ehk üle poole põhiköidetest, samas on juba kolm neljandikku TEA entsüklopeediast avaldatud veebi-entsüklopeediana.

Kirjastus on teiste toodete tulude arvelt püüdnud arendada entsüklopeediat edasi, kuid selle väljaandmine raamatuna ei ole ilma kirjastusevälise abita enam mõeldav. Eduka saneerimise korral on kirjastusel võimalik e-Entsüklopeedia lõpule viia. 


TEA on üks taasiseseisvunud Eesti esimesi eraettevõtteid. Ettevõte sai alguse 1988. aastal kooperatiivist – keeltekoolist, mille juurde asutati peatselt ka kirjastus. Kokku on TEA Kirjastus välja andnud ainuüksi viimasel kümnendil üle 1000 erineva nimetuse, millest sel ajavahemikul on Eestis müüdud 1,5 miljonit eksemplari. 2015. aastal ilmus kirjastuselt esmatrükis üle poolesaja nimetuse ja üle 30 raamatu vastab Eesti Kirjastuste Liidu menuki kriteeriumile.


Tasumiseks helistage

Kõne tuleb teha 60 sekundi jooksul.
Hind: 3,00 €, Teenustasu 0,32 €
Kokku: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Tasumiseks kinnita ost

Kinnitan ostu: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Ost ebaõnnestus
Proovi uuesti

Päevapilet ostetud