Bauhof | Sisuturundus

Millised okaspuud on parim valik koduaeda?

Bauhof 23.04.2018, 14:24

Okaspuud on väga tänuväärsed puud. Erinevalt lehtpuudest on nad dekoratiivsed aasta läbi, nende alt ei pea sügisel lehti riisuma, neid ei ole vaja regulaarselt lõigata ning olles väga pikaealised, kaunistavad nad aeda aastakümneid. Paljud okaspuuliigid on suured kõrged palgipuud, samas võivad nende sordid  ja vormid olla ka madalakasvulised, näiteks sammasja, keraja, laiuva või roomava kujuga. Rääkimata okaste värvist, mis varieerub rohelisest ja kollasest kuni hõbehallini.

Kõrgekasvuliste okaspuude liigid, nagu kuused, männid, nulud, lehised, ebatsuugad, sobivad paremini parkidesse ja haljasaladele. Madalamate okaspuude ja põõsaste sordid on ideaalsed koduaeda. Okaspuud sobivad kasvama rühmana või üksiktaimena, pinnakatjana peenrasse või kiviktaimlasse, aiavaasi ja hekitaimeks. Loe edasi erinevatest okaspuude liikidest, mida koduaeda valida siit.

Kõige parem hekitaim on elupuu

Hekitaimena annab elupuu kõige kiiremini soovitud tulemuse – aastaringse privaatsuse ja koduhoovi ümbritseva rohelise seina. Vastavalt soovile on võimalik osta kas väikesed 50 cm või kuni 2-meetrised taimed. Bauhofi e-poest saad tellida ka elupuud alusel, mis tuuakse mugavalt koju.

Kõige kiirema kasvuga sort hekiks on ’Brabant’ (juurdekasv aastas kuni 40 cm). Kui heki kasvamisega kõrgusse on rohkem kannatust oodata, siis ilusa heki saab sortidest ’Smaragd’ ja ’Holmstrup’. ’Smaragd’ on tiheda korrapärase kitsaskoonilise võraga puu, aastane juurdekasv kuni 15 cm. ’Holmstrup’ on ilusa võraga ja tumerohelise okkaga elupuu, aastane juurdekasv kuni 10 cm.

Hekitaimena annab elupuu kõige kiiremini soovitud tulemuse

Soovitused kauni ja tiheda heki istutamiseks

- Okaspuid võib istutada kogu vegetatsiooniperioodi vältel, kuid parim aeg on selleks kevadel aprilli keskpaigast mai keskpaigani.

- Kaeva istiku mullapallist kaks korda suurem istutusauk.

- Lisa istutusauku  okaspuudele mõeldud mulda või turvast. Istutamisel jäta taime juurekael ja mullapind samale kõrgusele.

- Kauni ja tiheda heki saamiseks istuta jooksvale meetrile 2-3 taime nii, et taimede küljed puutuks peaaegu kokku.

Kasta taimi kindlasti peale istutamist.

- Lõika taimede ladvad kuni 20 cm tagasi. Tagasilõikamine tagab taimede kiirema kokku kasvamise.

Madalamate okaspuude ja põõsaste sordid on ideaalsed koduaeda

Istutusjärgne hooldamine

•    Kasta istikuid piisavalt. Kastmise puhul on vaid üks kindel reegel: kasta harva, kuid korralikult!

•    Hoia istiku ümbrus rohuvaba, eriti okaspuudel, kasuta selleks multšimist.

•    Varjuta varjutuskangaga varakevadise päikese eest igihaljaid okaspuid.

•  Väetamisel lähtu eelkõige kasvukoha mullast ja selle viljakusest. Viljakal mullal piisab kui anda okaspuudele vaid hästilagunenud komposti. Väheviljakal mullal anna mai keskel spetsiaalset okaspuuväetist ja augusti esimesel poolel sügisväetist, et taimed jõuaksid korralikult puituda. Kui okaspuud asuvad murus ja muru on korrapäraselt väetatud, siis okaspuid eraldi väetada pole vaja.

•  Hekis pügatakse istikuid külgede pealt regulaarselt igal aastal (nii saab hekk tihedam), latv lõigatakse ära siis, kui on saavutatud soovitud kõrgus. Okaspuudel (elupuud, kadakad) tuleks eemaldada võra sisepiirkonda tekkinud pruunistunud oksad. Enamasti on need lihtsalt vanad või valguse puudusel kolletunud. Pikemalt okaspuudest rajatud hekkide pügamisest loe siit. Sobiva hekilõikuri leidmisel on abiks hekilõikurite võrdlus.

Rohkem artikleid hekitaimedest ja kasulikke nõuandeid kevadisteks aiatöödeks leiad Aiaparadiisi blogist.

Tasumiseks helistage

Kõne tuleb teha 60 sekundi jooksul.
Hind: 3,00 €, Teenustasu 0,32 €
Kokku: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Tasumiseks kinnita ost

Kinnitan ostu: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Ost ebaõnnestus
Proovi uuesti

Päevapilet ostetud