Juhtkiri

Juhtkiri | Mis ravi määrata kiilanevale siilile?

Ohtuleht.ee 16.05.2018, 19:14

Nüüd, kus nädalavahetusel lõppenud suurõppusest Siil on mõned päevad möödas ja kõik asjaosalised loodetavasti tavapärasesse elurütmi naasta jõudnud, on õige aeg küsida, kas õppus täitis kõiki oma eesmärke ja kas järgmisel korral saaks veelgi paremini. Paljugi, mis tänavusest õppusest teame, kõlab igatahes muljetavaldavalt: et 19 riigist oli osalejaid kogunenud tervelt 18 000, on tähelepanuväärne, et paarinädalase lahingutegevuse juures piirdusid õnnetusjuhtumid vaid kahe kergemate vigastustega lõppenud avariiga ning üksikute kukkumistega. Tubli töö!

Kahjuks paistavad meie muidu nii sitke siili kasukal aga ka mõned kiilanevad kohad. Siilile ja lisaõppekogunemisele Okas jõudis 6500 kutsutud reservväelasest vaid 4800. Neist 700 olid vabastatud üksuse ülema otsusega, mis tähendab, et arvatavasti oli neil mõni tervislik, perekondlik, töökohustustega seotud või muu mõistlik põhjus. Ülejäänud tuhandet ootab aga ees väärteomenetlus ning võimalik et kuni 1200-eurone trahv.

Olgugi et kaitsevägi hindab 74protsendist osalust Siilil heaks tulemuseks, tõstatab veerandi kutsututest kõrvalejäämine siiski küsimuse, et milles ometi asi? Vaevalt saab e-riigis kuigi tihti ette tulla, et kutse õigel ajal inimeseni ei jõuagi. Kuid inimese motivatsioonile oma riiki kaitsta kehvasti mõjuda see, kui ta peab sellele peale maksma. Õnneks on meil aga üle saja tööandja (ja võiks rohkemgi olla!), kes kompenseerivad reservväelase makstava toetuse ja palga vahe või säilitavad töötajale õppuste ajaks koguni keskmise palga. Kas tahtlikule kõrvalejääjale määratav maksimumtrahv pole aga hoopistükkis liiga madal, kui mõnele õppusel osalenule jääb tunne, et teinekord pigem maksta kui paar nädalat metsas kükitada?

Ent enne trahvimäära kergitamist ja lisakaristuste väljamõtlemist, nagu on näiteks ajateenistusest kõrvalehoidujate tarvis tehtud, tuleb küsida, kuidas äratada rohkemates inimestes siiras missioonitunne? Karmimad sunnivahendid võiksid anda küll ilusama osalusprotsendi, ent suurenenud kaitsetahet see vaevalt näitaks.

Tasumiseks helistage

Kõne tuleb teha 60 sekundi jooksul.
Hind: 3,00 €, Teenustasu 0,32 €
Kokku: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Tasumiseks kinnita ost

Kinnitan ostu: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Ost ebaõnnestus
Proovi uuesti

Päevapilet ostetud