Lugejakiri

Kiri | Feminist või sooneutralist?

Väino Ubina, juba sooneutraalne inimene Võromaalt 08.07.2018, 20:39

Kätte sattus Õhtulehes ilmunud René Piiki artikkel „Facebooki feministid: sõna „linnupoeg“ piirab Eesti naiste õigusi“. Feministid arutavad kassipoegade ümbernimetamist kassitittedeks või kiisulasteks, aga mida hakata peale ülejäänud sõnavaraga, kus „poeg“, „mees“ või „naine“ määrab juba eos sootunnuse? Näiteks feministid ise – kuidas neid siis edaspidi korrektselt kutsuda, kas sooneutralistideks või sootuteks, või veel kuidagi teisiti?

Kui on juba loomariigi kallale mindud, siis pole kaugel ka aeg, kui sõnad „mees“ ja „naine“ tuleks käibelt kustutada. Ilmsed sootunnused on ka sõnadel „isa“ ja „ema“. Mis neist saab?

Lihtsamaid mõisteid saaks muidugi keelekasutusest välja noppida. Nagu „pritsimees“ – „tuletõrjuja“, „postimees“ – „postiljon“, „kalamees“ – „kalur“ jne. Aga mida teha „naisemehega“? „Mees“ ju ei kõlba.

Mõisteid, kus sootunnus on küllaltki rikkas eesti keeles määrava tähendusega, on küll ja küll. Võtame või meie Kalevipoja – kuidas ta sootunnusteta välja näeks?

Rahul ei olda ka mõistega „rasedus“, mis kõlavat nagu „haigus“. Kas „tiinus“, mis on loomariigis üks positiivsemaid mõisteid, kõlaks paremini?

Kassi- ja linnupoegadest edasi minnes tuleb küsida, mida teha mõistetega „lehm“-„pull“-„härg“, „mära“-„täkk“-„ruun“, „lammas“-„jäär“-„oinas“, mille puhul sootunnused on veelgi ilmsemad?

On ju nii naise ja mehe riietuses kui ka väljanägemises ilmsed sootunnused. Ka nimedes. Kuhu ja kuidas edasi? Kas nagu Mao-aegses Hiinas, kus üks riidemudel kattis peaaegu kogu rahvast? Kõhutunne ütleb, et need barrikaadidel feministid tahaksid ka tulevikus võimalikult naiselikud olla. Meik, kunstküüned, parukad, valeripsmed, minid ja stringid, huulte ja pepude pringitamiseni välja, et mitte poissjuuladena näida.

Kogu kahurvägi on ainult poegade ja meeste vastu suunatud. Miks nii, eevatütred?

Tasumiseks helistage

Kõne tuleb teha 60 sekundi jooksul.
Hind: 3,00 €, Teenustasu 0,32 €
Kokku: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Tasumiseks kinnita ost

Kinnitan ostu: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Ost ebaõnnestus
Proovi uuesti

Päevapilet ostetud