Juhtkiri

Juhtkiri | Riigikogu tehku tööd, milleks ta on valitud

Ohtuleht.ee 06.08.2018, 17:58

Kui endine IRLi esimees, nüüdne riigikogu aknaalune Margus Tsahkna tõstatas riigikogu reformimise vajaduse, siis ei öelnud ta tegelikult midagi uut. Tsahkna idee tuum – riigikogulane käigu parlamendis tööl nagu kaugõppija kõrgkoolis – on peaaegu identne Eesti Koostöö Kogu aastatetaguse ettepanekuga leevendada parlamendi liikmete töökohapiiranguid.

Tsahkna väide, et praegu kuu aja peale jaotunud parlamendi istungid-koosolekud mahuksid vabalt ühele täispikale töönädalale, kõlab usutavalt. Kui isegi suurimate arupärijate-sõnavõtjate edetabelis kõrgel kohal olev vabaerakondlane Krista Aru tunnistab, et riigikogulase töö pole raske, hea palga eest niisama tiksumist avalikult tunnistanud äravalitutest rääkimata, on valijalgi kerge tekkima tunne, et riigikogus pole töö ja palga suhe päris paigas.

Iseasi, kas valijad tunnistavad parlamendi liikmete palga kärpimise selliselt, et see vastaks keskmisele palgale, niivõrd oluliseks küsimuseks, et reformaator Tsahkna riigikokku tagasi valida.

Seda enam, et Tsahkna arvutused riigikogulase keskmisest töökoormusest, mis ei võta arvesse eelnõude lugemisele, ettevalmistamisele jms sisulisele seadusloometööle kuluvat aega, lasevad aimata, et ettepaneku tegija on praegust töökohta kogenud kui endiste ministrite puhkepaika. Et alakoormatud on eelkõige need riigikogu liikmed, kel puuduvad oskused, kogemused, teadmised või ideed seadusloomes osalemiseks, ilmneb ka Tsahkna ettepanekust tuua riigikogulastele abiks erialase pädevusega nõunikud.

Järelikult on tööd piisavalt, kuid parlamendi liikmete jõud ei käi sellest alati üle. Ent samamoodi nagu parandab laiskade õppurite „läbivedamine“ kooli mainet vaid näiliselt, oleks suurt tagasilööki riigikogu mainele oodata hiljemalt siis, kui kogu sisulise töö nõunike hooleks jätnud poliitik jääks hätta näiteks ajakirjanike küsimustele vastamisega.

Küllap kehtib ka parlamendis turumajanduslik tõde, et väiksema palga eest pole võimalik osta paremat tööd. Oma ala spetsialistide palgaootustele saaks vastu tulla näiteks riigikogu liikmete arvu kärpimise arvelt.

Tasumiseks helistage

Kõne tuleb teha 60 sekundi jooksul.
Hind: 3,00 €, Teenustasu 0,32 €
Kokku: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Tasumiseks kinnita ost

Kinnitan ostu: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Ost ebaõnnestus
Proovi uuesti

Päevapilet ostetud