Juhtkiri

Juhtkiri | Nutisõltuvuse võõrutusravi koolide õlule?

Ohtuleht.ee 07.08.2018, 19:10

Prantsusmaal tuleb uus kooliaasta tänavu teisiti: jõustub nutiseadmete keeld koolides, mis tähendab, et Prantsuse koolilapsed peavad edaspidi igasugused internetiga ühenduvad vidinad enne tundide algust välja lülitama või üldse koju jätma. Pole üllatav, et president Emmanuel Macroni sisepoliitiline valimislubadus on pälvinud nii palju rahvusvahelist tähelepanu: laste ja noorte nutisõltuvus ei tunne riigipiire, ja oodatakse huviga, milliseid tulemusi annab prantslaste valitud ravimeetod.

Eestilgi on põhjust siinsed haridusametnikud ja koolijuhid peagi Prantsusmaale õppereisile saata. Et uuringute järgi oleme Euroopas esirinnas nii laste ülemäärase internetikasutuse kui ka küberkiusu leviku poolest, on igatahes tõsine ohumärk. Nutitelefonidest tingitud tähelepanu hajumisega, õpilaste suhtlemisraskuste ning õpimotivatsiooni kadumisega tegelevad siinmail õpetajad ja koolid suuremas osas omaette.

Enamasti ei keela kodukord telefonide kasutamist vahetundidel, ent kui rangelt kehtib nutikeeld ainetundides, sõltub suuresti õpetajate suutlikkusest end klassi ees kehtestada. Halvemal juhul tähendab aga pidev vajadus nutimaailma kaduvaid lapsi tagasi reaalsusesse tuua seda, et kõigil jääb vähem aega ja jaksu tegelikuks õppetööks.

Seadusesse raiutud üleüldisel keelul on ilmsed eelised. Piiride proovimine kaotab peagi mõtte, sest tulemus on alati sama: telefon jõuab direktori või õppealajuhataja juurde hoiule, kust selle saab kätte vaid lapsevanem; ekraanidest vabana ei jää õpilastel vahetundidel aga muud üle, kui end liigutada ja sõpradega suhelda.

Kindlasti leiaks mõni kiusatud õpilane endas julguse taas hakata käima kehalise kasvatuse tundides, kui riietusruumis ei oota ees 30 väikeste kaameratega varustatud kaaslast. Samas võib argumenteerida, et üksi kooli ja huviringide vahel liikuvad Eesti lapsed on iseseisvamad kui eakaaslased mujal Euroopas ja telefonid on mõeldud eelkõige vanemate meelerahuks.

Seniks aga, kuni koolides nutiseadmete keelustamiseks pole piisavalt ühiskondlikku tellimust või poliitilist tahet, soovitame koolidel katsetada nutivabade päevade ja klassidega. Näiteks Kuusalu keskkool on mobiilivabaks muutnud kogu algklassidele mõeldud majaosa, sarnaseid ettevõtmisi on teisigi. Seni paistab, et võõrutusravi toimib.

Tasumiseks helistage

Kõne tuleb teha 60 sekundi jooksul.
Hind: 3,00 €, Teenustasu 0,32 €
Kokku: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Tasumiseks kinnita ost

Kinnitan ostu: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Ost ebaõnnestus
Proovi uuesti

Päevapilet ostetud