Arvamus

Urmas Paet: halvimal juhul Venemaa sõjategevus Ukrainas hoogustub

Toimetas Marvel Riik 02.09.2018, 12:43

Reformierakonna Euroopa Parlamendi saadiku ja endise välisministri Urmas Paeti hinnangul ei tähenda Venemaa agressiivsed avaldused, pärast Donbassi isehakanud juhi Aleksandr Zahhartšenko tapmist, Ukraina suunal midagi head. Halvimal juhul võib sõjategevus Ukraina idaosas nüüd hoogustuda, ütleb Paet.

„Donbassi isehakanud juhi tapmisele järgnenud Venemaa agressiivsed avaldused Ukraina suunal ja muu hulgas sõnum, et Minski kokkulepete täitmisest ei saa enam juttugi olla, on halvemal juhul pinnase loomine sõjategevuse hoogustamiseks Ukraina idaosas. Selleks, et tugevdada survet Euroopale, aga ka pinge suurendamiseks presidendivalimiste-eelses Ukrainas. Venemaa pole kaotanud lootust mõjutada Ukraina sisepoliitikat endale soodsamas suunas ning eelseisvaid presidendivalimisi nähakse ühe võimalusena.

See, et Ukraina sõjauudiseid enam igapäevaselt meedias ei kohta, ei tähenda, et konflikt oleks vaibunud. Iga päev saab seal inimesi surma, miljon sisepõgenikku vireleb edasi ning rindejoone läheduses elavad inimesed muretsevad oma elu pärast. Ja viimaste sündmuste valguses pole kuhugi kadunud ka risk, et konflikt võib süveneda ja sõda hoogustuda.

Euroopa riikidel ja Euroopa Liidul tuleb Venemaa suunal olla järjekindel ning mitte saata ebaselgeid ja mitmetitõlgendatavaid signaale küll Pariisist, Berliinist, Viinist, Roomast ja mõnedest teistest pealinnadest. Venemaa juhid võivad neid käsitleda paraku julgustusena.“

Niinimetatud Donetski Rahvavabariigi esindajate sõnul sai Zahhartšenko surmavalt haavata reedel plahvatuses, mis toimus talle kuulunud restoranis, mis asub tema residentsi lähedal. Zahhartšenko oli 42 aastat vana. Vene välisministeeriumi esindaja sõnul on nad veendunud, et Zahhartšenko surma taga on Ukraina valitsus. „[Kiiev] on otsustanud veresauna kasuks,“ ütles ministeeriumi pressiesindaja.

BBC vahendab, et samas käivad jutud, et Zahhartšenko ei saanud enam Moskvaga kuigi hästi läbi. Mõned välisvaatlejad spekuleerivad, et separatistide vahel on tekkinud võimuvõitlus ja rivaalitsemine, või soovib Kreml vabaneda mõnedest tülikaks muutunud separatistidest.

Ukraina valitsus eitab seotust Zahhartšenko surmaga.

Tasumiseks helistage

Kõne tuleb teha 60 sekundi jooksul.
Hind: 3,00 €, Teenustasu 0,32 €
Kokku: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Tasumiseks kinnita ost

Kinnitan ostu: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Ost ebaõnnestus
Proovi uuesti

Päevapilet ostetud